Csipkerózsika ikrei...
A Sopron környéki kulturális témákat felkaroló Deutsche Kulturkreis nevű szervezet, melynek a sopronbánfalvi evangélikus gyülekezet ad otthont, október 18-án programsorozatának immár második évadát kezdte meg. Ezen az alkalmon Taschner Tamás, a „Kreis” vezetője és egyik megálmodója tartott előadást a mesék világáról, amely valahol összeköt bennünket eleinkkel is, akiket éppúgy lenyűgöztek a szájról szájra továbbadott történetek, ahogyan minket.
A résztvevők szinte tátott szájjal hallgatták a mesékről szóló előadást, amelyben arról is szó esett, hogy Csipkerózsika története néhány évszázaddal ezelőtt egészen másként hangzott. Az eredeti történetben voltak erőszak által született ikrek, volt gyermeke által megmentett hercegnő és még más furcsaságok, de természetesen happy end is.
Az előadó Johann Reinhard Bünker munkásságát is bemutatta, aki Karinthiában született, 1884 óta élt Sopronban, ahol a házitanítóként, majd az evangélikus elemi iskola tanáraként munkálkodott. Bünkert olyannyira lenyűgözte az akkori Ödenburg (Sopron), hogy a magyar állampolgárságot is felvette. Néprajzkutatóként távoli vidékeket is bejárt, de főleg a nyugat-magyarországi tájegység etnikai jellegzetességeivel foglalkozott. Bünker szerint a hienc név a „jetzt” (most) német szóból származik, amit állítása szerint ezen a vidéken indokolatlanul sokat használtak.
Az est folyamán kézbe vehettük a 1996-os magyarul is megjelent Bünker-meséket tartalmazó kötetet, és együtt álmodozhattunk a még kiadatlan – felbecsülhetetlen kincset jelentő, helyi tájszólásban lejegyzett - mesék kiadásáról is. Az előadást élénk diskurzus követte.
Köszönet a lebilincselő prezentációért Taschner Tamásnak.
Következő alkalmunk november 15-én 18 órakor lesz, ahol a soproniak egyik legjellemzőbb ételéről, a babról lesz szó. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt Bánfalván az evangélikus templomban.
Heirnrichs Eszter