A bükkfa kínai bajusza és a hársfa limonádéja - Hittantáborunk második napjának történései
Böhm András írja az alábbiakat az Ágfalvi Mozaik című könyvében: „A szegény családok tavasztól őszig járták az erdőt. A hóvirágtól és gyöngyvirágtól kezdve késő őszig találtak az erdőn és a réteken szedni- és eladnivalót. Különféle gombákat, epret, málnát, feketeszedret, sóskát, cikláment, áfonyát, madársóskát. Ezek és a gyógynövények voltak az erdő-mező áldásai.” Mi pedig ezeknek az áldásoknak a nyomában indultunk el az ágfalvi hegygerincen át, az Alsó Tődlit érintve a Fehér úti tóig - Udvardy Ferenc, a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársának vezetésével.
Útközben rengeteg mindent tanultunk. Például arról, hogy az itt élő lucfenyők elterjedésük alsó határán élnek, és a klímaváltozás miatt szinte kihalásra vannak ítélve. És arról is hallottunk, hogy a szelídgesztenyék pedig elterjedési területük felső határán élnek a környékünkön…
A túra során Franci megmutatta a bükk „kínai bajuszát”, valamint a kosbort, az ágfalvi erdőben élő, nem fotoszintetizáó orchideafajtát. Láttunk turbánliliomot és még kákát is, amin csomót kötöttünk… Ezenkívül megszemléltük a kocsányos és a nem kocsányos tölgy magoncait és azt is megtanultuk, hogy a hársfa törzsén a pöttyök azért vannak, mert a harkályok tavasszal onnan „limonádéznak”, azaz szívogatják a fa édes nedveit.
Drága Franci, nagyon köszönjük, hogy hatalmas tudásodból átadtál nekünk valamit. És köszönjük Domonkosné Szemerédy Zsuzsának, Gaál Istvánnak, Plöchl Ildinek valamint korosabb diákjainknak is a nap során nyújtott segítséget.
A délutánt ismét a szomszédos osztrák strandon, Lépesfalva kellemes, klóros vízében töltöttük. Tekintsék meg képes beszámolónkat!
https://agfalva.lutheran.hu/node/5919
Heinrichs Eszter